Vicor Corporation V150B5H200BG2
V150B5H200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5H200BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5H200BG2.pdf
Availability of V150B5H200BG2
QUANTITY
V150B5H200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5H200BG2
Internal Part NumberEIS-V150B5H200BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5H200BG2
Related LinksV150B5, V150B5H200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5H200BG2 Details Description
Related parts for V150B5H200BG2
IC CONTROLLER E1 5V LP 44-PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.5M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf