Vicor Corporation V150B5M150B2
V150B5M150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5M150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5M150B2.pdf
Availability of V150B5M150B2
QUANTITY
V150B5M150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5M150B2
Internal Part NumberEIS-V150B5M150B2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5M150B2
Related LinksV150B5, V150B5M150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5M150B2 Details Description
Related parts for V150B5M150B2
FIXED IND 10UH 9A 25.5 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FIFO PAR 64X4 45NS 16-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
AT REPAIR KIT DIGI-KEY LABELED datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT SKT datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 17POS 1.00MM R/A datasheet.pdf