Vicor Corporation V150B5M200BN3
V150B5M200BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5M200BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5M200BN3.pdf
Availability of V150B5M200BN3
QUANTITY
V150B5M200BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5M200BN3
Internal Part NumberEIS-V150B5M200BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5M200BN3
Related LinksV150B5, V150B5M200BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5M200BN3 Details Description
Related parts for V150B5M200BN3
FUSE GLASS 630MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
BATTERY VRLA 12V 7AH datasheet.pdf
MOD THYRISTOR/DIODE 1200V Y4-M6 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 200MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
11 ROW RT ANGLE PWR MOD SUP TOOL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN CRIMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1124MHZ 6CLCC datasheet.pdf