Vicor Corporation V150B8C200B
V150B8C200B picture photo
Mfg. Part Number
V150B8C200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V150B8C200B.pdf
Availability of V150B8C200B
QUANTITY
V150B8C200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B8C200B
Internal Part NumberEIS-V150B8C200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B8C200B
Related LinksV150B, V150B8C200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B8C200B Details Description
Related parts for V150B8C200B
TRANS PREBIAS PNP 150MW ML4-N1 datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS74301-118 datasheet.pdf
IC ADSL CPE DVR 175MA 14-HTSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.062UF RADIAL datasheet.pdf