Vicor Corporation V150B8C200BG3
V150B8C200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B8C200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V150B8C200BG3.pdf
Availability of V150B8C200BG3
QUANTITY
V150B8C200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B8C200BG3
Internal Part NumberEIS-V150B8C200BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B8C200BG3
Related LinksV150B8, V150B8C200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B8C200BG3 Details Description
Related parts for V150B8C200BG3
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16TSSOP datasheet.pdf
IC VIDEO AMP RR-OUT HS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CERAM AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SNSW 10A SCRW NONE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf