Vicor Corporation V150B8E200BS3
V150B8E200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B8E200BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V150B8E200BS3.pdf
Availability of V150B8E200BS3
QUANTITY
V150B8E200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B8E200BS3
Internal Part NumberEIS-V150B8E200BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B8E200BS3
Related LinksV150B8, V150B8E200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B8E200BS3 Details Description
Related parts for V150B8E200BS3
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 298K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf