Vicor Corporation V150B8M200BF2
V150B8M200BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B8M200BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V150B8M200BF2.pdf
Availability of V150B8M200BF2
QUANTITY
V150B8M200BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B8M200BF2
Internal Part NumberEIS-V150B8M200BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B8M200BF2
Related LinksV150B8, V150B8M200BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B8M200BF2 Details Description
Related parts for V150B8M200BF2
RES SMD 23.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .020DIA TINLEAD datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT R-R QUAD 16SSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 1A 8SON datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LM 5.08/24/135 3.5SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 46MA 225 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HDR 10POS 2 9MM NO LATCH datasheet.pdf