Vicor Corporation V150C12C150BG
V150C12C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150C12C150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V150C12C150BG.pdf
Availability of V150C12C150BG
QUANTITY
V150C12C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C12C150BG
Internal Part NumberEIS-V150C12C150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C12C150BG
Related LinksV150C1, V150C12C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C12C150BG Details Description
Related parts for V150C12C150BG
RES 3 OHM 25W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 210MSPS 80-TQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS .5MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 250V U2J 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 07CKT TIN datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT10A ACCESSORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 17POS INLINE SKT datasheet.pdf