Vicor Corporation V150C12E150BL
V150C12E150BL picture photo
Mfg. Part Number
V150C12E150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V150C12E150BL.pdf
Availability of V150C12E150BL
QUANTITY
V150C12E150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C12E150BL
Internal Part NumberEIS-V150C12E150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C12E150BL
Related LinksV150C1, V150C12E150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C12E150BL Details Description
Related parts for V150C12E150BL
ADAPTER PROGRAMMER 32-PLCC datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR20H/AE20M/HPL20H datasheet.pdf
TRANSFORMER AUTO STEP UP/PLG IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf