Vicor Corporation V150C24C150B2
V150C24C150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150C24C150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V150C24C150B2.pdf
Availability of V150C24C150B2
QUANTITY
V150C24C150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C24C150B2
Internal Part NumberEIS-V150C24C150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C24C150B2
Related LinksV150C2, V150C24C150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C24C150B2 Details Description
Related parts for V150C24C150B2
IC REG LDO ADJ 6A 5-UTHINPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 12POS 15AU datasheet.pdf
IC FPGA 880 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CABLE 24POS 4X14POS 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf