Vicor Corporation V150C28T150BF2
V150C28T150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150C28T150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V150C28T150BF2.pdf
Availability of V150C28T150BF2
QUANTITY
V150C28T150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C28T150BF2
Internal Part NumberEIS-V150C28T150BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C28T150BF2
Related LinksV150C28, V150C28T150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C28T150BF2 Details Description
Related parts for V150C28T150BF2
IC D-TYPE POS/NEG 8SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SO datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC ASYNC COMM ELEMENT 68-PLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 77.76MHZ 10-LCCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AC datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R096MP-5,0C1-3 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf