Vicor Corporation V150C36M150BL2
V150C36M150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150C36M150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V150C36M150BL2.pdf
Availability of V150C36M150BL2
QUANTITY
V150C36M150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C36M150BL2
Internal Part NumberEIS-V150C36M150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C36M150BL2
Related LinksV150C36, V150C36M150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C36M150BL2 Details Description
Related parts for V150C36M150BL2
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC RAD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PUSHBUTTON SWITCH 16MM 48V RED datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 5POS datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle USB mini B 5 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf