Vicor Corporation V150C3V3E75BL3
V150C3V3E75BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150C3V3E75BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V150C3V3E75BL3.pdf
Availability of V150C3V3E75BL3
QUANTITY
V150C3V3E75BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C3V3E75BL3
Internal Part NumberEIS-V150C3V3E75BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C3V3E75BL3
Related LinksV150C3V, V150C3V3E75BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C3V3E75BL3 Details Description
Related parts for V150C3V3E75BL3
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 14-SOIC datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
FUSE AUTO 4A 32VDC BLADE ATO/ATC datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 36 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf