Vicor Corporation V150C3V3M75BN2
V150C3V3M75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V150C3V3M75BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V150C3V3M75BN2.pdf
Availability of V150C3V3M75BN2
QUANTITY
V150C3V3M75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C3V3M75BN2
Internal Part NumberEIS-V150C3V3M75BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C3V3M75BN2
Related LinksV150C3V, V150C3V3M75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C3V3M75BN2 Details Description
Related parts for V150C3V3M75BN2
CONN PLUG 5POS W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GDT 230V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 59POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 45V TO-263AB datasheet.pdf
IC MCU 32BIT FLASH datasheet.pdf
100UF 100V 12.5X20 85C RAD datasheet.pdf