Vicor Corporation V150C5H100B2
V150C5H100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150C5H100B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V150C5H100B2.pdf
Availability of V150C5H100B2
QUANTITY
V150C5H100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C5H100B2
Internal Part NumberEIS-V150C5H100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C5H100B2
Related LinksV150C5, V150C5H100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C5H100B2 Details Description
Related parts for V150C5H100B2
IC 12-BIT 8-CHAN 200KHZ 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 0603 datasheet.pdf
CAP SILICON 470PF 15% 11V 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 20POS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W datasheet.pdf