Vicor Corporation V150C5T100B2
V150C5T100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150C5T100B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V150C5T100B2.pdf
Availability of V150C5T100B2
QUANTITY
V150C5T100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C5T100B2
Internal Part NumberEIS-V150C5T100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C5T100B2
Related LinksV150C5, V150C5T100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C5T100B2 Details Description
Related parts for V150C5T100B2
IC REG LDO 10V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 6000PF 20KV R230 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 3POS .305M 16AWG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 4W datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SIGMAFORM TUBING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf