Vicor Corporation V150C8E100BN2
V150C8E100BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V150C8E100BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V150C8E100BN2.pdf
Availability of V150C8E100BN2
QUANTITY
V150C8E100BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C8E100BN2
Internal Part NumberEIS-V150C8E100BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C8E100BN2
Related LinksV150C8, V150C8E100BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C8E100BN2 Details Description
Related parts for V150C8E100BN2
THERMOSTAT 85 DEG C NO 2SIP datasheet.pdf
HOUSING PLST CLR 1.38"L X 1.38"W datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 120X54MM 24VDC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 31POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf