Vicor Corporation V150C8T100BN2
V150C8T100BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V150C8T100BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V150C8T100BN2.pdf
Availability of V150C8T100BN2
QUANTITY
V150C8T100BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C8T100BN2
Internal Part NumberEIS-V150C8T100BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C8T100BN2
Related LinksV150C8, V150C8T100BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C8T100BN2 Details Description
Related parts for V150C8T100BN2
IC 8 BIT SHIFT REGISTER 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY GP LN 20V SOT-23 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf