Littelfuse V150LU20CPX360
V150LU20CPX360 picture photo
Mfg. Part Number
V150LU20CPX360
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 212V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V150LU20CPX360.pdf
Availability of V150LU20CPX360
QUANTITY
V150LU20CPX360 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150LU20CPX360
Internal Part NumberEIS-V150LU20CPX360
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesC-III
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)229.5V
Varistor Voltage (Max)243V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts-
Energy215J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150LU20CPX360
Related LinksV150LU2, V150LU20CPX360 Datasheet, Littelfuse Distributor
V150LU20CPX360 Details Description
Related parts for V150LU20CPX360
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 6-32 CERAMIC 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DGTL POT 2K 1CH 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
762 TB SP CLA DIP SOLDER datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000000MHZ SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf