Vishay Semiconductor/Diodes Division V15PN50-M3/86A
V15PN50-M3/86A picture photo
Mfg. Part Number
V15PN50-M3/86A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 50V 15A TO277A
Datasheet Download
V15PN50-M3/86A.pdf
Availability of V15PN50-M3/86A
QUANTITY
V15PN50-M3/86A Order Process
Ship out your order
Specifications of V15PN50-M3/86A
Internal Part NumberEIS-V15PN50-M3/86A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrench MOS Barrier Schottky Rectifiers
PCN Assembly/OriginWafer Material Update 30/Jun/2015
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SerieseSMP®, TMBS®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If560mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-277, 3-PowerDFN
Supplier Device PackageTO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15PN50-M3/86A
Related LinksV15PN50, V15PN50-M3/86A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V15PN50-M3/86A Details Description
Related parts for V15PN50-M3/86A
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 600VDC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8K OHM 5% 10W datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S871/10 K/J251 5% datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (SEALED, 2A, 1-COI datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf