Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15T16-CZ100A03-K
V15T16-CZ100A03-K picture photo
Mfg. Part Number
V15T16-CZ100A03-K
Brief Description
SW LONG STRT LEVER SPDT 16A 250V
Datasheet Download
V15T16-CZ100A03-K.pdf
Availability of V15T16-CZ100A03-K
QUANTITY
V15T16-CZ100A03-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V15T16-CZ100A03-K
Internal Part NumberEIS-V15T16-CZ100A03-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromechanical Switch Technology
Featured ProductV-Basic Standard V15 Series Switches
Standard Package1,000
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV15
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque30gf
Release Force5gf
Pretravel0.252" (6.4mm)
Differential Travel0.094" (2.4mm)
Overtravel0.102" (2.6mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15T16-CZ100A03-K
V15T16-CZ100A03-K Details Description
Related parts for V15T16-CZ100A03-K
IC MPU OMAP-59XX 192MHZ 289BGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR TO3-8 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED DIFFUSED datasheet.pdf
RES 243 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 44MM datasheet.pdf
WEDGELOCK .260X.250X4.80 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.295A 75 MOHM datasheet.pdf