Littelfuse V20E130P
V20E130P picture photo
Mfg. Part Number
V20E130P
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E130P.pdf
Availability of V20E130P
QUANTITY
V20E130P Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E130P
Internal Part NumberEIS-V20E130P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)184.5V
Varistor Voltage (Typ)205V
Varistor Voltage (Max)225.5V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts130VAC
Maximum DC Volts170VDC
Energy100J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E130P
Related LinksV20E, V20E130P Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E130P Details Description
Related parts for V20E130P
IC OPAMP GP 3.5MHZ 14DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 29POS TIN T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD ADAPTER SOLUTION datasheet.pdf
MPU SUPERVISOR TRI/QUAD SOT23-6 datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
THERMOSTAT 80 DEG C NO 2SIPC datasheet.pdf
LED WHITE 5700K 80CRI SMD datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 SKT RECP datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 324 CLBs, 6000 Gates, 166MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf