Littelfuse V20E140P
V20E140P picture photo
Mfg. Part Number
V20E140P
Brief Description
VARISTOR 200V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E140P.pdf
Availability of V20E140P
QUANTITY
V20E140P Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E140P
Internal Part NumberEIS-V20E140P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts180VDC
Energy110J
Package / CaseDisc 20mm