Littelfuse V20E320PL1T
V20E320PL1T picture photo
Mfg. Part Number
V20E320PL1T
Brief Description
VARISTOR 459V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E320PL1T.pdf
Availability of V20E320PL1T
QUANTITY
V20E320PL1T Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E320PL1T
Internal Part NumberEIS-V20E320PL1T
SeriesUltraMOV™
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)459V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)561V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts420VDC
Energy273J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E320PL1T
Related LinksV20E3, V20E320PL1T Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E320PL1T Details Description
Related parts for V20E320PL1T
IC XDCP DUAL 2K 2-WIRE 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FUSE AGU 2A 32V 5AG datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 30pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 65POS THRUHL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 40KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf