Littelfuse V220MT2A
V220MT2A picture photo
Mfg. Part Number
V220MT2A
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 187V 100A SOD-83A AXIAL
Datasheet Download
V220MT2A.pdf
Availability of V220MT2A
QUANTITY
V220MT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of V220MT2A
Internal Part NumberEIS-V220MT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesMT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)187V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)253V
Current - Surge100A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts132VAC
Maximum DC Volts181VDC
Energy0.80J
Package / CaseSOD-83A Axial
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V220MT2A
Related LinksV220, V220MT2A Datasheet, Littelfuse Distributor
V220MT2A Details Description
Related parts for V220MT2A
IDC CABLE - MKR16A/MC16G/MKR16A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.02M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 510 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
24VDC 5000 RPM AP datasheet.pdf
POE MCBASIC 2TX/LX-CWDM-SM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
WP-SC BRASS WP PVC 27 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.13UF RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf