Littelfuse V22ZS2PX2855
V22ZS2PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V22ZS2PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 18.7V 500A DISC 10MM
Datasheet Download
V22ZS2PX2855.pdf
Availability of V22ZS2PX2855
QUANTITY
V22ZS2PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V22ZS2PX2855
Internal Part NumberEIS-V22ZS2PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)19.8V
Varistor Voltage (Typ)22V
Varistor Voltage (Max)24.2V
Current - Surge500A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy2.0J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V22ZS2PX2855
Related LinksV22ZS2, V22ZS2PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V22ZS2PX2855 Details Description
Related parts for V22ZS2PX2855
CONN HEADER 16POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT W/FLANGE FEED-THRU TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
THERMTR CONTCT SNGL INP W/RECRD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
MOUNTING CLAMP VERTICAL 1IN DIA datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1.5A SOT54 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NO 10A datasheet.pdf