TE Connectivity Potter & Brumfield Relays V23047A1009A511
V23047A1009A511 picture photo
Mfg. Part Number
V23047A1009A511
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY SAFETY DPST 6A 9V
Datasheet Download
V23047A1009A511.pdf
Availability of V23047A1009A511
QUANTITY
V23047A1009A511 Order Process
Ship out your order
Specifications of V23047A1009A511
Internal Part NumberEIS-V23047A1009A511
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesSR2M, SCHRACK
PackagingTube
Relay TypeSafety
Coil TypeNon Latching
Coil Current77.59mA
Coil Voltage9VDC
Contact FormDPST-NO/NC (1 Form A and B)
Contact Rating (Current)6A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)6.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.9 VDC
Operate Time-
Release Time-
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power698 mW
Coil Resistance116 Ohms
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V23047A1009A511
V23047A1009A511 Details Description
Related parts for V23047A1009A511
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 292VC SMA datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 22POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12V DL 3KV datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf