TE Connectivity Potter & Brumfield Relays V23100V4512A010
V23100V4512A010 picture photo
Mfg. Part Number
V23100V4512A010
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED SPST 500MA 12V
Datasheet Download
V23100V4512A010.pdf
Availability of V23100V4512A010
QUANTITY
V23100V4512A010 Order Process
Ship out your order
Specifications of V23100V4512A010
Internal Part NumberEIS-V23100V4512A010
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,160
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesV23100-V4, AXICOM
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current12mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time0.75ms
Release Time0.15ms
FeaturesDiode
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialRuthenium (Ru)
Coil Power144 mW
Coil Resistance1 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V23100V4512A010
V23100V4512A010 Details Description
Related parts for V23100V4512A010
RES SMD 680K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC XLATOR DL LVPECL-LVTTL 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 DP datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR UCC28810 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 1A 115V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf