Vishay/BCcomponents BFC238342243
BFC238342243 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238342243
Brief Description
CAP FILM 0.024UF 5% 1.4KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238342243.pdf
Availability of BFC238342243
QUANTITY
BFC238342243 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238342243
Internal Part NumberEIS-BFC238342243
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package450
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.024µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238342243
Related LinksBFC238, BFC238342243 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238342243 Details Description
Related parts for BFC238342243
CABLE D-SUB-AFU37B/AE37G/AFU37B datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 18POS .100 15AU datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC INVERTER GATE SINGLE SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL R-R 10-MSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf