Vicor Corporation V24A12M500BF2
V24A12M500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A12M500BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V24A12M500BF2.pdf
Availability of V24A12M500BF2
QUANTITY
V24A12M500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12M500BF2
Internal Part NumberEIS-V24A12M500BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12M500BF2
Related LinksV24A12, V24A12M500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12M500BF2 Details Description
Related parts for V24A12M500BF2
CONN HEADER .100 SINGL R/A 26POS datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR14G/AE14G/CDR14G datasheet.pdf
LED GREEN RIGHT ANGLE 5V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP ADPT SZ 20/22 datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf