Vicor Corporation V24A12T400BL
V24A12T400BL picture photo
Mfg. Part Number
V24A12T400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V24A12T400BL.pdf
Availability of V24A12T400BL
QUANTITY
V24A12T400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12T400BL
Internal Part NumberEIS-V24A12T400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12T400BL
Related LinksV24A12, V24A12T400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12T400BL Details Description
Related parts for V24A12T400BL
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf