Vicor Corporation V24A15T300BN
V24A15T300BN picture photo
Mfg. Part Number
V24A15T300BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V24A15T300BN.pdf
Availability of V24A15T300BN
QUANTITY
V24A15T300BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A15T300BN
Internal Part NumberEIS-V24A15T300BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A15T300BN
Related LinksV24A15, V24A15T300BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A15T300BN Details Description
Related parts for V24A15T300BN
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP PMI T3 1/4 MINI BAYO BLUE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 300A SOT227B datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HDM W/FA SMPR125F150F G CUT datasheet.pdf
WASHER, MODIFIED datasheet.pdf
CAP FILM 150 NF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf