Vicor Corporation V24A24C400BS
V24A24C400BS picture photo
Mfg. Part Number
V24A24C400BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V24A24C400BS.pdf
Availability of V24A24C400BS
QUANTITY
V24A24C400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24C400BS
Internal Part NumberEIS-V24A24C400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24C400BS
Related LinksV24A24, V24A24C400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24C400BS Details Description
Related parts for V24A24C400BS
RES SMD 8.2 OHM 5% 2W J BEND datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 32POS datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf