Vicor Corporation V24A24C400BS2
V24A24C400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24C400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V24A24C400BS2.pdf
Availability of V24A24C400BS2
QUANTITY
V24A24C400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24C400BS2
Internal Part NumberEIS-V24A24C400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24C400BS2
Related LinksV24A24, V24A24C400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24C400BS2 Details Description
Related parts for V24A24C400BS2
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
VHDM 6 ROW BP ASSY datasheet.pdf
HEATSHRINK 160/50MM-48" datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 87MM datasheet.pdf
BLZP 5.08/02/270LR SN OR BX datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 2" H2O 8SMD datasheet.pdf