Vicor Corporation V24A24E300BL2
V24A24E300BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24E300BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V24A24E300BL2.pdf
Availability of V24A24E300BL2
QUANTITY
V24A24E300BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24E300BL2
Internal Part NumberEIS-V24A24E300BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24E300BL2
Related LinksV24A24, V24A24E300BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24E300BL2 Details Description
Related parts for V24A24E300BL2
RES SMD 330 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 8-SOIC datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 1/2" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PST 2A 32V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 93MM datasheet.pdf