Vicor Corporation V24A24E300BN3
V24A24E300BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24E300BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V24A24E300BN3.pdf
Availability of V24A24E300BN3
QUANTITY
V24A24E300BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24E300BN3
Internal Part NumberEIS-V24A24E300BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24E300BN3
Related LinksV24A24, V24A24E300BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24E300BN3 Details Description
Related parts for V24A24E300BN3
BATTERY PACK NICAD 9.6V 4400MAH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DL VERT GOLD datasheet.pdf
C/A,62.5/125,DU,SC,MT/RJ,M20 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
IC ENERGY METERING datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES 150 OHM 2.5W 10% AXIAL datasheet.pdf