Vicor Corporation V24A24H500BL3
V24A24H500BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24H500BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V24A24H500BL3.pdf
Availability of V24A24H500BL3
QUANTITY
V24A24H500BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24H500BL3
Internal Part NumberEIS-V24A24H500BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24H500BL3
Related LinksV24A24, V24A24H500BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24H500BL3 Details Description
Related parts for V24A24H500BL3
IC REG BUCK ADJ 1.5A TO252 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 7.4A DPAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 4A DO201AD datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CAP CER 50PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 30DSBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 510 OHM 14SOIC datasheet.pdf