Vicor Corporation V24A24M300B3
V24A24M300B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24M300B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V24A24M300B3.pdf
Availability of V24A24M300B3
QUANTITY
V24A24M300B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24M300B3
Internal Part NumberEIS-V24A24M300B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24M300B3
Related LinksV24A24, V24A24M300B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24M300B3 Details Description
Related parts for V24A24M300B3
IC PC CARD CTLR DUAL-SKT 209-BGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
BUZZER MAGN 1.5V 2.048KHZ PCB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
XBEE-PRO XSC -100MW 9.6KBPS datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf