Vicor Corporation V24A24M500BS2
V24A24M500BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24M500BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V24A24M500BS2.pdf
Availability of V24A24M500BS2
QUANTITY
V24A24M500BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24M500BS2
Internal Part NumberEIS-V24A24M500BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24M500BS2
Related LinksV24A24, V24A24M500BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24M500BS2 Details Description
Related parts for V24A24M500BS2
RES SMD 237K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
19CIR MTA100 FD THR ASSY NAT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL GN/BLU SIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf