Vicor Corporation V24A24T500BG
V24A24T500BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A24T500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V24A24T500BG.pdf
Availability of V24A24T500BG
QUANTITY
V24A24T500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24T500BG
Internal Part NumberEIS-V24A24T500BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24T500BG
Related LinksV24A24, V24A24T500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24T500BG Details Description
Related parts for V24A24T500BG
RES 22K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD AC OUTPUT 125VAC 5VDC-IN datasheet.pdf
IC XLATOR PECL TTL 5V 8-SOIC datasheet.pdf
SYSBUS TRANS CT 0-5A AC 1 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 BRASS 1/8" datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
DIODE FAST REC R9G 1100A 200V datasheet.pdf
BLZP 5.08/03/180LH SN OR BX datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.5V 10W datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf