Vicor Corporation V24A28E300BG
V24A28E300BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A28E300BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V24A28E300BG.pdf
Availability of V24A28E300BG
QUANTITY
V24A28E300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28E300BG
Internal Part NumberEIS-V24A28E300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28E300BG
Related LinksV24A28, V24A28E300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28E300BG Details Description
Related parts for V24A28E300BG
AC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 125MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 8SOP datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC SMA datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 22POS TIN datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 202MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf