Vicor Corporation V24A36C300BS2
V24A36C300BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A36C300BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V24A36C300BS2.pdf
Availability of V24A36C300BS2
QUANTITY
V24A36C300BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36C300BS2
Internal Part NumberEIS-V24A36C300BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36C300BS2
Related LinksV24A36, V24A36C300BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36C300BS2 Details Description
Related parts for V24A36C300BS2
TVS DIODE 376VWM 632.1VC SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SEAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf