Vicor Corporation V24A36E300BG2
V24A36E300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A36E300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V24A36E300BG2.pdf
Availability of V24A36E300BG2
QUANTITY
V24A36E300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36E300BG2
Internal Part NumberEIS-V24A36E300BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36E300BG2
Related LinksV24A36, V24A36E300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36E300BG2 Details Description
Related parts for V24A36E300BG2
THERMISTOR NTC .065"DIA 10K OHM datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf