Vicor Corporation V24A36M400BG
V24A36M400BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A36M400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V24A36M400BG.pdf
Availability of V24A36M400BG
QUANTITY
V24A36M400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36M400BG
Internal Part NumberEIS-V24A36M400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36M400BG
Related LinksV24A36, V24A36M400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36M400BG Details Description
Related parts for V24A36M400BG
EVALUATION BOARD FOR LMX2522XXXX datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 8POS 15AU datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 PLASTIC datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 400MC 15NS 240RQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX YELLOW TRANSP 6" datasheet.pdf