Vicor Corporation V24A3V3C264BG
V24A3V3C264BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3C264BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V24A3V3C264BG.pdf
Availability of V24A3V3C264BG
QUANTITY
V24A3V3C264BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3C264BG
Internal Part NumberEIS-V24A3V3C264BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency78.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3C264BG
Related LinksV24A3V, V24A3V3C264BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3C264BG Details Description
Related parts for V24A3V3C264BG
SCREWDRIVER TORX T40 9.45" datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR50B/AE50G/ASR50B datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
MODULAR TERM BLOCK W/SURGE VOLT datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4PDT datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 10W DO213AA datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8QFN datasheet.pdf