Vicor Corporation V24A3V3H264B3
V24A3V3H264B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A3V3H264B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V24A3V3H264B3.pdf
Availability of V24A3V3H264B3
QUANTITY
V24A3V3H264B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A3V3H264B3
Internal Part NumberEIS-V24A3V3H264B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A3V3H264B3
Related LinksV24A3V, V24A3V3H264B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A3V3H264B3 Details Description
Related parts for V24A3V3H264B3
IC DGTL POT 50K 2CH 16SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 68 OHM 16DIP datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A SMD 15GOLD datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN FEMALE 8POS DUAL NATURAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.039UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V JB 0201 datasheet.pdf