Vicor Corporation V24A48E300BN2
V24A48E300BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A48E300BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V24A48E300BN2.pdf
Availability of V24A48E300BN2
QUANTITY
V24A48E300BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48E300BN2
Internal Part NumberEIS-V24A48E300BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48E300BN2
Related LinksV24A48, V24A48E300BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48E300BN2 Details Description
Related parts for V24A48E300BN2
RES SMD 20.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 5A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 580MA 480 MOHM datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
CONN SSL PLUG HSG 2POS 3.7MM datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf