Vicor Corporation V24A48E400BL3
V24A48E400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A48E400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V24A48E400BL3.pdf
Availability of V24A48E400BL3
QUANTITY
V24A48E400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48E400BL3
Internal Part NumberEIS-V24A48E400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48E400BL3
Related LinksV24A48, V24A48E400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48E400BL3 Details Description
Related parts for V24A48E400BL3
JUMPER-H9991TR/1853BL/H9991TR 6" datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 2X4 VERT BRKWAY TIN datasheet.pdf
LSZ PLUG IN RECEPTACLE 1-POLE datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf