Vicor Corporation V24A48H300B
V24A48H300B picture photo
Mfg. Part Number
V24A48H300B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V24A48H300B.pdf
Availability of V24A48H300B
QUANTITY
V24A48H300B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48H300B
Internal Part NumberEIS-V24A48H300B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48H300B
Related LinksV24A4, V24A48H300B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48H300B Details Description
Related parts for V24A48H300B
RES 1.5M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 600KSPS 28-VQFN datasheet.pdf
SW ROTARY 3P 4POS NONSHORT SLV datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CBL BNC ST PLUG-PLG BEL 8218 24" datasheet.pdf
TRIMMER 250 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H GOLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.4V SNT-4A datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf