Vicor Corporation V24A48M300BL
V24A48M300BL picture photo
Mfg. Part Number
V24A48M300BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V24A48M300BL.pdf
Availability of V24A48M300BL
QUANTITY
V24A48M300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48M300BL
Internal Part NumberEIS-V24A48M300BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48M300BL
Related LinksV24A48, V24A48M300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48M300BL Details Description
Related parts for V24A48M300BL
IC PHOTOTRANS IR 120DEG 2-PLCC datasheet.pdf
IC POT W/EEPROM DUAL 10K 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH DIP 2POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 9.5"L X 6.25"W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf